بیشتر ما فکر می کنیم خوشحالی یک نیروی بیرونیه و نمی تونیم اونو کنترل کنیم، پس منتظر می مانیم تا خوشبختی درِ خونه ی ما رو بزنه! فکر می کنیم که اگه شریک زندگی مناسب مون رو پیدا کنیم، لباسای خوب بپوشیم، شغل رویایی مون رو پیدا کنیم یا اگه تعطیلات بریم، خوشحال هستیم.

اما واقعیت اینه که خوشحال بودن یک انتخابه، اینکه تصمیم بگیرین کنترل خوب بودن حال تون رو در دست بگیرین و تا جایی که ممکنه از زندگی لذت ببرین. این لیست کوتاه از ۱۰ چیز رایگان می تونه کمک کنه اخم هاتون رو باز کنین:

۱. کمی آفتاب بگیرین

۱۰ روش رایگان واسه اینکه همین الان احساس خوشحالی کنین آموزشی

نه تنها وقتی خورشید به پوست تون می تابد، نورانی به نظر می رسین، بلکه واقعا «هورمون خوشحالی» یعنی سروتونین در بدن شما زیاد می شه. احساس هیجان زدگی و پرانرژی بودن می کنین و آماده اید تا از پس هرچیزی بربیایید.

۲. یک بسته شکلات خوشمزه نوش جون کنین (یا کمه کم یک تکه)

۱۰ روش رایگان واسه اینکه همین الان احساس خوشحالی کنین آموزشی

بله! درست شنیدید. حالا یک بهونه ی خوب دارین تا بسته شکلاتی که حسابی دهنتان رو آب انداخته، نوش جون کنین. خوردن شکلات محرکای عصبی رو در مغزتون فعال می کنه و این اتفاق واقعا روحیه شما رو بهتر می کنن. یکی از این محرکا فنتیل آمینه، یعنی «داروی عشق» که همون احساس دوست داشتن و عشق رو در شما بیدار می کنه، و اگه عاشق باشین چه جوری می تونین خوشحال نباشید؟ از جایزه ای که به خودتون دادین بدون عذاب وجدان لذت ببرین، اما یادتون باشه که میونه روی رو فراموش نکنین.

۳. قدردان قدرت بالاتر باشین

آدما احتیاجی ناتموم به زندگی واسه چیزی بزرگ تر از خودشون رو همیشه حس می کنن. وقت بذارین و ایمان داشته باشین که نیرویی بزرگ تر از خودتون زندگی شما رو پیش می بره و قدردان اون باشین. چه جوری امکان داره باور داشته باشین طبق اهداف والاتر زندگی می کنین و خوشحال نباشید؟!

۴. یک پلی لیست پرانرژی داشته باشین

۱۰ روش رایگان واسه اینکه همین الان احساس خوشحالی کنین آموزشی

هیچی مثل موسیقی نمیتونه روحیه ی شما رو بهتر کنه. فقط یادتون باشه آهنگایی که انتخاب می کنین پر از امید و انگیزه باشن.

۵. ورزش کنین

۱۰ روش رایگان واسه اینکه همین الان احساس خوشحالی کنین آموزشی

وقتی در باشگاه ورزشی ثبت نام می کنین یا پیاده روی می روید، مغز شما اندورفین ترشح می کنه که مسئول جنگ با استرس و خوشحالی در شماس. ترشح این هورمون جدا از اینکه اینکه به شما احساس خوبی می ده، اثرات بلندمدتی هم بر سلامتی شما داره. مثلا محققان دانشگاه ورمونت فهمیدن که «احساس خوب ۲ ساعت ورزش تا ۱۲ ساعت باقی می مونه.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ روش درمان خونگی عفونت چشم، علل ایجاد و شکل های جور واجور اون

۶. بنویسین

۱۰ روش رایگان واسه اینکه همین الان احساس خوشحالی کنین آموزشی

احساس می کنین زندگی با شما سرِ اختلاف داره؟ وقت بذارین و در موردش بنویسین. اینکه ذهن تون آروم و منظم باشه، بدون شک استرس شما رو کم می کنه و اجازه می ده از خودتون لذت ببرین. دفعه بعد که واقعا احساس خستگی و درموندگی کردین، یک کاغذ و قلم وردارین و هرچه به ذهن تون میاد یادداشت کنین. با این کار زبالهای فکری رو دور می ریزید، بعد از اون احساس آرامش می کنین و واسه افکار مثبت کمی فضای بیشتری در اختیار دارین.

۱۰ روش رایگان واسه اینکه همین الان احساس خوشحالی کنین آموزشی

آرامش

۷. قرار بذارین

۱۰ روش رایگان واسه اینکه همین الان احساس خوشحالی کنین آموزشی

البته با خودتون! جدی، یک سبد کوچیک پر از توت فرنگی، کمی شکلات و خوراکیای خوشمزه وردارین، به نزدیک ترین پارک محله تون برید و از خودتون پذیرایی کنین. بشینین و از تک تک لحظه ها لذت ببرین. از اینکه باد چه جوری با موهاتون بازی می کنه لذت ببرین و رفت وآمد رهگذران و بازی بچه ها رو زیر نظر بگیرین. واسه اینکه هر لحظه از زندگی احساس خوشحالی کنین، خودآگاه سعی کنین و کنترل احساس و احساسات تون رو در دست بگیرین.

۸. به سخنرانیایی که به شما انگیزه می ده گوش بدین

به سخنرانیای آنتونی رابینز و لس براون و سخنرانای دیگر گوش بدین، این سخنرانیا واقعا به شما روحیه میدن و به شما یاد می گیرن که چه جوری از چیزای کوچیک زندگی لذت ببرین. با درسای این سخنرانیا یاد می گیرین چه جوری ظرفیت تغییر رو داشته باشین و بدون توجه به شرایطی که در اون قرار دارین خوشحال باشین.

۹. یک کار خوب واسه یک ناشناس انجام بدین

۱۰ روش رایگان واسه اینکه همین الان احساس خوشحالی کنین آموزشی

کمی شیرینی درست کنین و به کسی که میدونید نیازمنده و بچه های کوچیک داره بدین. به راننده ی تاکسی لبخند بزنین. با اشتیاق به آدمای توی آسانسور سلام کنین. دور و بریا تون رو در آغوش بگیرین و کاری کنین که احساس نشاط کنن، حتما خودتون هم خوشحال تر هستین.

۱۰. ناامید نشید

هیچ وقت از خوشحال بودن ناامید نشید. هرچه هم زندگی سخت شه، بازم یک موهبت باارزشه. حتی وقتی که زندگی سخت می شه، با خوشحالی فقط به اندازه انتخاب خودتون فاصله دارین، انتخابی واسه خوشحال بودن. همیشه لبخند بزنین و بدونین که شما استاد شادی و خوشحالی هستین.

منبع : lifehack

 


دسته‌ها: آموزشی