ما همیشه و هر زمان با تصمیماتی روبرو میشیم که فرار از اونا ممکن نیس، از تصمیمات کوچیک مثل «چی بپوشم؟ چی بخورم؟ یا چه کانالی رو تماشا کنم؟» گرفته تا تصمیمات بزرگ مثل « این پیشنهاد کاری رو قبول کنم؟ این خونه رو بخرم؟ تو این رابطه بمونم؟» تصمیم گیری بر سر مسائل مهم زندگی، فکر کردن به نتیجه های یک تصمیم، ترس از پشیمون شدن یا انتخاب غلط، می تونه اونقدر فکر شما رو مشغول کنه که دچار اضطراب شید و قدرت تصمیم گیری تون رو از دست بدین. حتی ممکنه از فرط فکر کردن زیاد و درموندگی از نرسیدن به نتیجه، به «هر چه بادا باد» گفتن قناعت کنین و تسلیم شید. اما تسلیم شدن در برابر تصمیمات کوچیک و بزرگ زندگی، راه حل خوبی واسه یک زندگی موفق و خوشحال نیس. پس نه تسلیم شید و نه بیشتر از حد به ابعاد تصمیمات زندگی تون فکر کنین، بلکه به راه هایی واسه بهبود مهارت تصمیم گیری تون فکر کنین.

 

۱۰ روش واسه بهبود مهارت تصمیم گیری آموزشی

«ناهار کدوم رستوران برم؟»

«چه فیلمی رو ببینم؟»

«اون پیراهن رو بخرم یا پولمو خرج نکنم؟»

ما در هر روز از زندگی مون، مجبور به تصمیم گیریایی میشیم، اما با وجود گزینه های زیادی که جلو ماه، بیشتر دچار دودلی و پشیمانی به خاطر از دست دادن فرصتایی میشیم که حاصل تصمیمات «اشتباه» ما هستن. در این مقاله شما رو با ۱۰ روش بهبود مهارتای تصمیم گیری و کاهش دودلی در زندگی روزانه آشنا می کنیم.

تصمیم گیری فردی

۱۰ روش واسه بهبود مهارت تصمیم گیری آموزشی

وقتی شما تنها فرد تصمیم گیرنده هستین، یکی از روشای زیر رو امتحان کنین.

۱. بررسی هزینه-فایده رو انجام بدین

قبل از گرفتن تصمیم پایانی، واسه اطمینان از این که بهترین تصمیم رو خواهید گرفت، حتما امتیازات و مشکلات رو . این کار لازمه انجام بررسی هزینه-فایده س که به کمک اون، نتیجه هر راه ممکن رو (چه مثبت و چه منفی) بررسی می کنین. این روش به شما کمک می کنه ارزش فرصتا رو بشناسین یا با چیزایی آشنا بشین که به دلیل ی ترجیح یک تصمیم بر تصمیمات دیگر، ممکنه اونا رو از دست بدین.

۲. گزینه ها رو محدود کنین

واسه ساده کردن بررسی هزینه-فایده، گزینه ها رو محدود کنین. هر چه گزینه های پیش رو بیشتر باشن، گرفتن تصمیم پایانی، سخت تر میشه. گزینه های بیشتر می تونه باعث پشیمانیای بیشتر در آینده شه، چون معمولا بیشتر ما پس از تصمیم گیری پایانی، فورا به تموم احتمالات از دست رفته فکر می کنیم و نگران این هستیم که شاید می تونستید تصمیم بهتری بگیریم و نگرفتیم. به معنای دقیق کلمه، محدود کردن گزینه ها باعث آرامش خاطر بیشتر می شه.

آرامش

۳. اهمیت تصمیم رو آزمایش کنین

واسه یک تصمیم احتمالی چقدر زمان باید صرف کرد؟ ده ثانیه؟ ده دقیقه؟ ده ساعت یا بیشتر؟ همه اینا بستگی به این داره که چی در خطر خطره. واسه کم کردن تردیدهای عذاب آور، اهمیت تصمیم تون رو مشخص کنین (میزان اثر این تصمیم بر زندگی من چقدر هستش؟ میزان هزینه های این تصمیم چقدر هستش؟) و طبق اون، یک مهلت زمانی مشخص کنین. دقت کنین تأکید ما روی آزمایش پیش از تصمیم گیریه، نه آزمایش تصمیمی که هم حالا گرفتین و فقط به دنبال توجیه اون هستین.

۴. واسه تصمیمات جزئی زیاد وقت صرف نکنین

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ راه حل واسه روبرو شدن با افراد عصبانی

اگه تصمیم شما خیلی راحت انتخاب یک رستوران واسه ناهار یا انتخاب یک برنامه تلویزیونی واسه تماشا کردنه، به یاد بیارین که اهمیت تصمیم خود رو و کمه کم زمان ممکن رو به تصمیم گیریای جزئی اختصاص بدین. اگه تصمیم شما بر خود شما یا بقیه اثر مهمی نمی ذاره، پس با فکر کردن بیشتر از حد واسه انتخاب گزینه ها، وقت خود رو تلف نکنین.

۵. تحقیق کنین

شاید این روشن به نظر برسه، اما وقتی کار به تصمیم گیریای مهم مثل خرید گوشی موبایل، لپ تاپ یا ماشین می رسه، انرژی و وقتی که صرف تحقیق درباره محصول مورد نظر تون می کنین، در آخر باعث رضایت شما میشه، وگرنه، پشیمانیِ شدیدی گریبان گیرتون می شه.

۶. با یک فرد آگاه و باتجربه مشورت کنین

مشورت با یک فرد آگاه چیزی بیشتر از پرس و جو درباره حقایق و تدارکات پیش از تصمیم گیریه، این کار به بهتر شدن مهارت تصمیم گیری شما در آینده هم کمک می کنه، چون شما اعتماد و اطمینان پیدا می کنین که با کمک گرفتن از یک فرد باتجربه، در آخر تصمیم درستی خواهید گرفت. خواه کمک گرفتن از یک دوست مکانیک درباره خرید ماشین باشه، خواه بررسی نظر کسائی که محصولی رو پیش از شما مصرف کردن، مشورت با افراد آگاه، راه و روش بسیار مفیدی در مراحل تصمیم گیریه.

تصمیم گیری گروهی

۱۰ روش واسه بهبود مهارت تصمیم گیری آموزشی

تصمیم گیری گروهی واسه تون سخته؟ یکی از تصمیمات زیر رو امتحان کنین.

۷. مدیریت دعوا رو تمرین کنین

۱۰ روش واسه بهبود مهارت تصمیم گیری آموزشی

«تعریف مدیریت دعوا: مراحل محدود کردن جنبه های منفی نزاع و افزایش جنبه های مثبت اون»

تصمیم گیری گروهی، کار سختی به نظر میاد. وجود اعضای زیاد، احتمال اختلاف رو بالا می بره، پس واسه آماده کردن خودتون در اینجور موقعیتایی، تمرین مدیریت معارضه، همیشه به کار میاد. فرق بین موقعیت برد-باخت (مثل صلح، که در اون، یک طرف از خواسته هاش به نفع طرف مقابل، دست می کشه) و برد-برد (مثل یکی بودن، که در اون، هر دو طرف به خاطر توافق بر سر امور دیگر، دست از بعضی چیزها میکشن) رو شناسایی کنین.

۸. از پیش برنامه ریزی کنین

۱۰ روش واسه بهبود مهارت تصمیم گیری آموزشی

وقتی قراره یک تصمیم گروهی بگیرین، واسه پرهیز از اختلاف بین اعضای گروه، بهترین کار اینه که پیش از رسیدن به موعد تصمیم گیری، از پیش به جزئیات مربوط بهش تصمیم خوب فکر کنین. از این روش می تونین هنگام سینما رفتن یا مهمانیای شام استفاده کنین، چون این روش، جلوی تصمیمات با عجله و لحظه ای رو میگیره و در عین حال، مهارتای تصمیم گیری همه افراد درگیر رو بهتر و احتمال دعوا بین اعضای گروه رو کمتر می کنه.

۹. مسئولیت رو به عهده بگیرین

بعضی وقتا باید تسلیم شد و بعضی وقتا باید قاطع بود. اگه هیچکی هنگام تصمیم گیری گروهی، موضع ثابتی نمی گیره، شما مسؤلیت رو به عهده بگیرین. وگرنه، زمان مهم خود رو در سعی واسه تصمیم گیری با بقیه بر سر یک موضوع هدر میدید، در حالی که می تونستید وقت خود رو صرف تفریح خودتون کنین یا کار مفیدی انجام بدین.

۱۰. روی اشتباهات تمرکز نکنین

«زندگی ای که با اشتباه کردن گذشته باشه نه تنها شرافتمندانه تر ، بلکه سودمندتر از اون زندگیه که به بطالت گذشته باشه.»

– جرج برنارد شاو

 

 

بزرگ ترین مانع تصمیم گیریِ درست اینه که خودتون رو به خاطر اشتباهات گذشته سرزنش کنین. زندگی کردن با استرس و پشیمانی از تصمیمات گذشته، به توانایی تصمیم گیری سریع و مؤثر شما در آینده آسیب میرسونه، پس به جای تمرکز روی اشتباهات و شکستای گذشته، قاطعانه تصمیم بگیرین و هنگامی که تصمیم تون رو به سامان رساندید، دیگر به گذشته فکر نکنین.

منبع : wisebread.com

دسته‌ها: آموزشی