دوست داشتنی بودن واسه موفقیت شما در کار بسیار مهمه، چون می تونه به کلی کارکرد شما رو عوض کنه. مطالعه ای در دانشگاه ماساچوست نشون داد اگه یک بارزس دوست داشتنی باشه، مدیران حاضرن صحبتش رو بدون هیچ مدرک تأییدکننده ای قبول کنن. جک زنگر (Jack Zenger) دریافت از هر ۲۰۰۰ رهبر غیردوست داشتنی، فقط یک نفر به وسیله همکارانش مؤثر در نظر گرفته می شه.

دوست داشتنی بودن تا حد زیادی با پرهیز از رفتارهایی سروکار داره که دوست داشتنی بودن رو کاهش میدن و عمل کردن به رفتارهاییه که باعث افزایش این اخلاق می شن. مقاله حاضر به رفتارهای کلیدی می پردازه که بقیه رو از شما دور می کنه. بهتره مطمئن شید هیچ کدوم از این رفتارها در شما وجود نداره.

۱. نام بردن از افراد معروف در مکالمه هاتون

خیلی خوبه که افراد مهم و جذاب رو بشناسین، اما استفاده از هر مکالمه به عنوان فرصتی واسه اسم بردن از افراد معروف، متظاهرانه و احمقانهه. مثل کوچیک شمردن خود واسه جلب توجه، بقیه خوب متوجه این رفتار می شن. این کار به جای اینکه شما رو جذاب نشون بده، به افراد این احساس رو منتقل می کنه که شما نامطمئن هستن و شدیدا در تلاشید تا اونا شما رو دوست بدارند. این کار باعث می شه چیزی که می خواستین ارائه بدین، ناچیز جلوه کنه. زمانی که هر چه میدونید رو به افرادی که می شناسین در رابطه می کنین (به جای اینکه چه میدونید و چه فکر می کنین)، صحبت هاتون ارزش خود رو از دست می ده.

مردم از افرادی که با التماس دنبال جلب توجه هستن، بدشون میاد. فقط کافیه صمیمی و باملاحظه برخورد کنین تا افراد به شما جذب شن. وقتی به شکل صمیمی، با اعتماد به نفس و کوتاه و به درد بخور برخورد می کنین، بقیه بیشتر از شما خوش شون میاد و قانع می شن، نه اینکه سعی کنین تا به اونا نشون بدین مهم هستین. مردم سریع با نگاه شما آشنا می شن و به نگاه درست و نه اینکه چه کسائی رو می شناسین، جذب می شن.

۲. احساسات کنترل نشده

۱۰ رفتار آزار دهنده ای که بقیه رو از شما دور می کنه آموزشی

در بعضی شرکتا آزمایش ۳۶۰ درجه صورت میگیره و مثالای خیلی از افرادی هست که وسایل رو پرت می کنن، فریاد میکشن، باعث گریه ی بقیه می شن و بقیه نشونه های نبود کنترل احساسات از خود نشون میدن. نبود کنترل احساسات نشون دهنده ی هوش هیجانی پایینه. به محض اینکه شما اینجور سطح پایینی از ناپایداری رو نشون بدین، واسه بقیه این سؤال ایجاد می شه که شما قابل اعتماد هستین و می تونین در زمانای حساس، همه چیز رو تحت کنترل داشته باشین.

فریاد زدن بر سر هر کسی، بدون توجه به اینکه سزاوار اینه، توجه منفی بسیاری رو به طرف تون جلب می کنه و به شما برچسب بی ثبات، اخمو و وحشتناک زده می شه. کنترل احساسات باعث کنترل شما بر موقعیت می شه. زمانی که بتونین احساسات تون رو در مورد فردی کنترل کنین که غیرمنصفانه با شما برخورد می کنه، به جای شما طرف مقابل بد دیده می شه.

۳. تحقیر خود واسه جلب توجه

همه ما افرادی رو می شناسیم که با نقاب خودتحقیری لاف میزنن و فخر میفروشن. مثلا، یک نفر شاید غیرجذاب بودن خود رو مسخره کنه، در حالی که می خواد توجه همه رو به این موضوع جلب کنه که فرد باهوشیه یا کسی که رژیم سخت خود رو به تمسخر میگیره، در باطن می خواد شما بدونین که اون چقدر سالم و تندرسته. در حالی که خیلی از افراد فکر می کنن با خودتحقیری، فخر فروختن شون مخفی می شه، هرکی خیلی راحت متوجه این موضوع می شه. واسه همین فخرفروشی آزاردهنده تر می شه، چون فقط فخرفروشی نیس، بلکه تلاشی واسه فریب دادن هم هست.

۴. استفاده ی نابجا از گوشی موبایل

هیچی مثل ارسال پیامک در بین مکالمه یا حتی نگاهی سریع به گوشی موبایل، اشتیاق طرف مقابل رو از بین نمی برد. زمانی که در میونه ی یک مکالمه هستین، همه انرژی خود رو براش بذارین. با این کار، مکالمه واسه تون جذاب تر و مؤثرتر می شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ روش علمی واسه اینکه همیشه خوشحال باشین 

۵. داشتن ذهن بسته

۱۰ رفتار آزار دهنده ای که بقیه رو از شما دور می کنه آموزشی

واسه دوست داشتنی بودن، باید ذهنی باز داشته باشین که باعث می شه فردی خوش برخورد و جذاب واسه بقیه باشین. هیچکی دوست نداره مکالمه ای با کسی داشته باشه که از پیش نظری داره و علاقه ای به شنیدن نداره. داشتن ذهن باز در محیط کار بسیار مهمه، چون که خوش برخوردی برابر با دسترسی به ایده های جدیده. واسه از بین بردن خیالات قبلی و پیش داوریا، باید جهان رو از نگاه بقیه ببینین. این بهش معنا نیس که باید هر چه اونا باور دارن، باور کنین یا از اون چشم بپوشید؛ بلکه به معنای قضاوت درست پس از درک درستی باورهای اوناس.

۶. نپرسیدن سؤالات کافی

بزرگ ترین اشتباهی که افراد در مکالمات انجام دهنده می شن، تمرکز بیشتر از حد بر اون چیزیه که قراره بگن یا اینکه چیزی که فرد مقابل خواهد گفت چه تأثیری بر اونا می ذاره، واسه همین نمی تونن چیزی که گفته می شه، . کلمات با صدای بلند و روشن بیان می شن، اما معنایشان درک نمی شه. راهی ساده واسه جلوگیری از این اشتباه، پرسیدن سؤالات بسیاره. مردم دوست دارن بدونن شما به اونا گوش میدید و چیزی مثل سؤالی واسه شفاف سازی نشون می ده شما نه تنها گوش میدید، بلکه به گفته های اونا اهمیت میدید. متعجب میشید که با پرسیدن سؤال تا چه حد احترام و تشکر به دست میارید.

۷. جدی بودن بیشتر از حد

مردم جذب کسائی می شن که پرانرژی و هیجان هستن. با این حال، خیلی راحت ممکنه افراد پرهیجان بیشتر از حد جدی یا بی علاقه به چشم آیند، چون در کارشون غرق می شن. افراد دوست داشتنی بین اشتیاق به کار و توانایی شوخی و مزاح تعادل برقرار می کنن. اونا در زمانای خاصی اجتماعی هستن و قدر این لحظات رو میدونن. این افراد به تعاملات با معنی با همکاران شون توجه می کنن و همیشه چیزی که رو بقیه روز قبل یا هفته پیش گفتن به یاد دارن که نشون می ده دور و بریا شون هم به اندازه کارشون واسه ایشان مهم هستن.

۸. شایعه پراکنی

۱۰ رفتار آزار دهنده ای که بقیه رو از شما دور می کنه آموزشی

افرادی که اهل شایعه پراکنی هستن، به چشم بقیه بسیار بد دیده می شن. صحبت در مورد اشتباهات یا بدشانسی بقیه وقتی به گوش این افراد برسه، باعث جریحه دار شدن احساسات شون می شه. شایعه پراکنی شک نداشته باشین شما رو به چشم بقیه فردی منفی و کینه توز نشون می ده.

۹. در بین گذاشتن زود و بیشتر از حد اطلاعات

با اینکه شناختن افراد لازمه به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی با آنهاست، سهیم کردن بیشتر از حد اونا، شما رو در جهت اشتباهی قرار می ده. مراقب باشین مشکلات شخصی یا اعترافات تون رو سریع به اشتراک نذارین . افراد دوست داشتنی به فرد مقابل اجازه میدن تا اونا رو هدایت کنه و در زمان مناسب دردودل می کنن. به اشتراک گذاشتن بیشتر از حد شما رو خودبین و بدون احساس نسبت به تعادل مکالمه نشون می ده. اینطور فکر کنین: اگه نکات بسیار مهمی از زندگی تون رو بدون دانستن اطلاعاتی از فرد مقابل به اشتراک بذارین، این پیام رو منتقل می کنین که شما به اونا فقط به چشم یک گوش شنوا واسه مشکلات تون نگاه می کنین.

۱۰. نمایش و حضور بزرگ نمایی آمیز در شبکه های اجتماعی

تحقیقات نشون داده افرادی که بیشتر از حد اطلاعاتی از خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک می ذارن، به دنبال تأیید هستن و از طرف دیگه یک مطالعه نشون داده که این اشتراک گذاری بیشتر از حد، علیه اونا کار کرده و باعث می شه بقیه از اونا خوش شون نیاد. به اشتراک گذاشتن در شبکه اجتماعی می تونه شکل مهمی از بیان احساسات باشه، اما باید با تفکر و خودکنترلی انجام شه. اینکه به همه بگید واسه صبحانه، ناهار و شام چه داشتین و چند بار سگ تون رو واسه قدم زدن بیرون بردید به جای اینکه شما رو دوست داشتنی نشون بده، اونا رو آزار می ده.

جمع بندی

وقتی بفهمین که اعمال تون چیجوری به وسیله بقیه درک می شه، مسیرتون به طرف دوست داشتنی شدن هموارتر می شه.

دسته‌ها: آموزشی